Zalando testuje nového AI asistenta, zákazníkům pomůže při výběru oblečení

03.01.2024 | Rozhovor s osobností

Společnost Zalando spouští beta verzi svého asistenta s podporou AI pro všechny přihlášené zákazníky v Německu, Rakousku, Velké Británii a Irsku. Tian Su, viceprezidentka pro personalizaci a doporučování, se s námi podělila o další informace ohledně tohoto zajímavého nového nástroje a jeho přínosu pro zákazníky Zalanda.

Pro vás a celý tým to bylo několik náročných týdnů. Můžete nám říci, jak to vypadá se Zalando Assistant a proč si myslíte, že právě teď je ten správný čas na jeho široké zpřístupnění zákazníkům?

Samozřejmě, ráda! Poté, co jsme první verzi asistenta vyvinuli během pouhého 5týdenního sprintu, jsme ho od prvopočátku na základě zpětné vazby od zákazníků neustále inovovali a vylepšovali. Rozsáhle jsme jej testovali interně i s vybranými zákazníky. Jsme přesvědčeni, že nyní nastal ideální čas otevřít jej dalším zákazníkům. Díky tomu budou moci využívat tuto zcela novou zkušenost s využíváním aplikace při nakupování a zároveň se Zalando bude moci neustále učit a zdokonalovat.

Takže říkáte, že produkt ještě není finální?

Přesně tak. Zalando Asistent je stále v beta verzi, což znamená, že se učíme a neustále vylepšujeme jeho odpovědi na dotazy zákazníků. To, že jej nyní přinášíme většímu okruhu uživatelů, bude mít zásadní význam pro pochopení toho, jak zákazníci s asistentem interagují a jak můžeme co nejlépe zdokonalit jeho možnosti. Umožní nám to určit, které funkce přidáme na základě zpětné vazby od zákazníků. V podstatě spoluvytváříme asistenta s našimi zákazníky, abychom ho zdokonalili tak, aby pro ně byl co nejužitečnější.

Tian Su, VP Personalization & Recommendation v Zalandu

Jak mohou zákazníci asistenta spoluvytvářet? Jak mohou poskytovat zpětnou vazbu?

Zákazníci mohou poskytovat zpětnou vazbu různými způsoby. V konverzaci s asistentem mu mohou přímo sdělit, zda se jim návrhy líbí nebo nelíbí, a požádat ho, aby jim poskytl alternativy. Mohou také dát palec nahoru, pokud jim jeho rady pomohly, a pokud ne, dát palec dolů, aby nám dali vědět, kde je třeba ještě něco zlepšit. Na základě těchto poznatků pak můžeme pochopit, jaká vylepšení jsou potřeba, abychom splnili očekávání našich zákazníků.

Co vás v rámci tohoto projektu čeká dál?

Jsme teprve na začátku, zkoumáme všechny možnosti, které nám generativní umělá inteligence při poskytování služeb našim zákazníkům může nabídnout. Při dalším vývoji Zalando Assistant se věnujeme tomu, abychom naše zákazníky lépe poznali a zjistili, co se jim líbí a jaké nové funkce jim nejvíce poslouží. Těšíme se, až zjistíme, jak jim generativní AI může zpříjemnit a zpestřit nakupování. Vidíme, že spousta zákazníků využívá možnost najít oblečení pro zvláštní příležitosti nebo hledá konkrétní módní rady a informace. Mnozí z nich popisují pocit, který chtějí mít při nošení daného zboží, a zážitek, který jim asistent nabízí, si opravdu pochvalují, takže vidíme příležitost, jak pro ně vytvořit ještě větší přidanou hodnotu. Těšíme se na to, co nás ještě čeká!

Zdroj: Zalando

Dušan Drábek

Dušan Drábek posiluje logistiku Emons v České republice

Přibližně 22 000 čtverečných metrů skladových ploch provozuje v České republice v současné době logistická a přepravní společnost Emons. Úkolu rozšířit její logistické aktivity se nově ujal Dušan Drábek.

Mohou se čeští online prodejci těšit na lepší časy?

E-commerce je jednou z oblastí, která zažívá v posledních letech nebývalé výkyvy. Nejprve extrémní nárůst díky zavřeným obchodům v době koronavirové krize, následně pokles v důsledku konfliktu na Ukrajině, zvyšování nákladů, extrémní inflaci a celkové nejistotě ve společnosti. Jak hodnotí současný stav a perspektivy dalšího vývoje segmentu e-commerce v České republice, jsme se zeptali dvou odborníků z této oblasti, Matěje Kapošváry CEO, společnosti Shopsys a Jana Vetyšky, výkonného ředitele APEK - Asociace pro elektronickou komerci.