Více povinných údajů na vínech: pomůže GS1 Digital Link

01.08.2023 | Článek dne

Od 8. prosince 2023 budou veškerá vína prodávaná v EU povinně opatřena doplňkovými informacemi o složení, alergenech a nutričních hodnotách.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2021/2117 vyžaduje, aby údaje o alergenech byly na produktu fyzicky vyobrazeny. Ostatní povinné B2C informace mohou být volitelně dostupné prostřednictvím „elektronických prostředků“, jako je QR kód.

V této souvislosti uspořádala GS1 in Europe webinář, na kterém vysvětlila výhody standardu GS1 Digital Link v dané oblasti. S použitím tohoto řešení je možné využít stávající kód nesoucí prostou identifikaci výrobku pro zprostředkování doplňkové informace o produktu bez nutnosti přidávat další datový nosič na etiketu. Webináře se zúčastnilo 268 delegátů převážně ze sektoru vinařství napříč evropskými státy. K nim se přidalo 67 zástupců různých profesních organizací a poskytovatelů technických a technologických služeb. Z řad členských organizací GS1 se připojilo necelých 240 účastníků.

Prezentace GS1 in Europe o využití standardu GS1 Digital Link ve vinařském odvětví je ke stažení ZDE.

Zdroj: GS1 Czech Republic

Dostavba Pražského okruhu už měla být dávno hotová, myslí si 88 % respondentů

Dostavba Pražského okruhu vstoupila do další fáze. Projekt čeká na posouzení dokumentace EIA Ministerstvem životního prostředí. Podle většiny Pražanů a Středočechů už měl být okruh, ale dávno hotov. Je o tom přesvědčeno 9 z 10 obyvatel regionu. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK mezi pražskými a středočeskými obyvateli.

GeoPas.cz – nejen katastrální mapy

Webová aplikace GeoPas.cz je v provozu necelý rok a za tu dobu se na jednom místě povedlo zkompletovat sbírku map České republiky s různým způsobem využití. Nad základními a ortofoto mapami stojí katastrální mapa a řada tematických mapových vrstev - životní prostředí, demografie, geologie, vodstvo, občanská vybavenost, územní plány či zemědělství.