I léto má svá pravidla …

03.08.2023 | Pod lupou

Letní prázdniny se nekompromisně přehouply do své druhé poloviny, a to je po krátké odmlce dobrý důvod k úvaze o tom, co pro nás vlastně toto období znamená.

Pro každého je to samozřejmě něco trochu jiného, pro většinu je to ale podle slov zkušeného plavčíka na mole Slapské přehrady podobné: „Prvních čtrnáct dnů si málokdo dokáže představit jinak než v Chorvatsku nebo Itálii, takže u nás sezóna začíná až v půlce července, to ale navíc musí klapnout počasí. V srpnu už mají po dovolené a vstupné tak má cenu vybírat jen o víkendech …“.

To do jisté míry nabízí i odpověď na naši otázku proč je hlodání času tolik patrné na většině tuzemských rekreačních zařízení, jež v minulosti doslova praskala ve švech a dnes až na výjimky zejí prázdnotou.

Faktem ale je, že druhá polovina letních prázdnin je tak nějak klidnější, je více času na setkávání s přáteli a známými, pro mnohé z nás představuje i návrat k pracovním povinnostem, letním schůzkám s obchodními partnery, a to nezřídka v prostředí letních zahrádek více či méně osvědčených podniků. S krátícím se dnem a klesající teplotou ovzduší sice trochu opadá adrenalin z letních exotických zážitků, pro nás ale může taková změna přinést příležitost o to víc si odpočinout a načerpat síly do nadcházející podzimní sezóny.

Počasí posledních pár dnů u nás sice rekreaci moc nepřálo, ale nic netrvá věčně, těžké mraky se jistě brzy rozplynou a my budeme mít ještě spoustu času užít si tu letní pohodu, na kterou pak zejména v dlouhých zimních měsících tak rádi vzpomínáme.

Tak se čiňte, ať jsou i vaše vzpomínky na tyto dny co nejpřitažlivější!

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.