Kdo je připraven, není zaskočen …

14.11.2024 | Pod lupou

Logistika nemá ráda nečekaná překvapení. Jako disciplína, jejíž původ lze dohledat v ozbrojených složkách, preferuje aktivní predikování nejrůznějších scénářů budoucího vývoje, které umožňují vše s předstihem bezpečně naplánovat. K tomu dřív sloužila zejména špatná zkušenost z minula, kterou dnes doplňuje celá řada metod matematického modelování. Katastrofální záplavy v letech 1997 a 2002 nás zastihly zcela nepřipravené především díky absenci použitelných zkušeností a nedostatečné rozvinutosti modelování. To následky těch letošních povodní, zejména ve smyslu škod na zdraví a životech lidí, se nám po více než dvou desetiletích příprav a s pomocí matematických modelů podařilo významně minimalizovat.

Ve Španělsku naopak před několika málo dny chyběla jak relevantní zkušenost, tak i důvěra v pravdivost modelů, jež apokalypsu do značné míry avizovaly. To stačilo k tomu, aby došlo k jevu, který je ve vojenském prostředí označován jako mimořádná událost.

Nechci spekulovat o tom, zda lze srovnávat sílu, se kterou živly udeřily na španělskou Andalusii, s intenzitou zářijových povodní u nás. Jisté však je, že zatímco u nás se díky učebnicové přípravě podařilo ztrátám na životech předejít zcela, ve Španělsku půjdou minimálně do vyšších stovek ne-li tisíců. A jestli u nás veškerá nezbytná podpora a pomoc byly na místě už v okamžiku prvního vzedmutí hladin vodních toků, v okolí Valencie se na odpovídající pomoc čekalo celé dny. Nemyslím, že by nezbytně ve Španělsku neměli kvalitní logistiku, zejména pak tu zaměřenou na řešení živelných událostí. Chyběl jim čas na přípravu a v tak velké zemi, jakou Španělsko je, dost možná i na přesun lidí i techniky. Ve výsledku velmi špatný výsledek ze Španělska, ale stejně tak i ten výjimečně dobrý od nás, by společně měly být jasným důkazem toho, že i logistika, má-li ze sebe vydat to nejlepší, potřebuje nezbytný čas na přípravu.

Zcela novým, a navíc takříkajíc pod radarovou výškou se rychle blížícím rizikem je schopnost firem obstát před povinností doložit implementaci opatření směřujících k plnění podmínek strategie ESG, a to již v roce 2025 zpětně za rok 2024. Zákonná povinnost sice ještě protentokrát dopadne jen na hrstku vybraných společností, jejich prostřednictvím ale už zasáhne i široký okruh dalších firem v rámci celého dodavatelského řetězce. Nasnadě je tak otázka, kde brát relevantní inspiraci. Příkladů tzv. dobré praxe je prozatím skutečně jako příslovečného šafránu, ledasco se ale už „omrknout“ dá. Inspiraci už dnes nabízejí první projekty postavené například na plošném využívání HVO namísto klasických paliv pro komerční flotily. Kdo by hledal vzor pro vlastní výrobní či logistické zázemí, nabízí se inspirace velmi aktuální: Tak například skupina Urbanity, známá výstavbou výrobních kampusů nové generace, které stojí na energeticky úsporných technologiích, vysokém uživatelském standardu a úzké spolupráci s místními komunitami, se umístila už podruhé mezi TOP 5 firmami v kategorii malých a středních firem v letošním ESG žebříčku, který vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s magazínem Forbes Česko. Někdo jistě namítne, že když dva dělají totéž, není to totéž. To jistě platí i v této souvislosti, ale stejně tak platí i staré známé Kdo je připraven, není zaskočen. Je jen na každém z nás, jakou optiku vidění světa a událostí živelně měnících jeho fungování v současné situaci přijmeme. Tak šťastnou volbu!

Miroslav Rumler

Líná huba, holé neštěstí…

Je to sice trochu neomalený začátek pro úvodník, ale s událostí tohoto týdne opravdu úzce souvisí, tak se to pokusím vysvětlit. Včerejší den byl totiž sváteční, protože právě na 11. červen letos připadl termín oslavy narozenin britského panovníka, dnes tedy krále Karla III. Ne že by se před těmi lety právě jedenáctého června narodil, červen je však pro oslavu po právu považován ze celkově vhodnější než listopad, a tak se zkrátka slaví v červnu. U nás se slavilo na britské ambasádě pod hradbami pražských Hradčan, kde se sešlo na jedenáct stovek osobností, jež mají k Britům a Británii blíž než ostatní.

Svátek evropské logistiky s českou účastí…

Je-li na poli evropské logistiky v tomto týdnu něco, co nelze přehlédnout, je to tradiční mnichovský veletrh Transport Logistic. I letos na něm navíc v roli vystavovatelů české a slovenské firmy patří mezi ty nejpočetnější, a to je neklamným znamením, že v Evropě v tomto oboru rozhodně nehrajeme druhé housle. Česká expozice s podporou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, iniciovanou tradičně Českou logistickou asociací a SSL ČR, nabídla prostor rekordnímu počtu českých vystavovatelů. Jejich počet navíc každý den od pondělí do dnešního dne, který je na veletrhu tím závěrečným, exponenciálně navyšují návštěvníci, kteří sem od nás přijíždějí, aby se inspirovali prezentacemi nových technologií, trendů a inovací, jež formují podobu logistiky nejbližší budoucnosti.

Ať se (ne)práší za kočárem…

Jen málokdy se stane, že by vám někdo na přímý dotaz, jaký je řidič, řekl, že špatný. Ve většině z nás převládá přesvědčení, že řídíme dobře, tedy bezpečně a zodpovědně. Když ale přijde na diskuzi o tom, kdo a jak často porušuje za volantem pravidla, překračuje povolenou rychlost, parkuje na zákazu, předjíždí před zatáčkou, troubí ve městě, dává úzkostlivě přednost chodcům nebo pravidelně kontroluje technický stav svého vozu, je naopak většina ochotna připustit, že tu a tam zhřeší. Vysvětlení bývá prosté – je to jen výjimečně, s maximální opatrností a nikdy, fakt N-I-K-D-Y, se nic nestalo. Jenže tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu,… znáte to sami.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.