Když není kde brát …

12.09.2024 | Pod lupou

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.

Je to situace, kterou jedni označují za projev snahy o návrat společnosti k modelu postavenému na výrazných a empatických vůdčích osobnostech ve stylu (mimo jiné i značné části) dvacátého století, druzí možná za výsledek nekompromisních zákulisních bojů nejrůznějších vlivových skupin. Ať už má pravdu kdokoliv, společným jmenovatelem se zdá být to, že – velmi jednoduše řečeno – není kde brát. A už babička říkávala, že kde nic není, ani smrt nebere. Neboli zatímco většina východních režimů si po dlouhá desetiletí pohodlně vystačí s jednou osobností, západní demokracie, jež touto praktikou logicky opovrhují a jsou založeny na svobodné volbě, nemají nakonec na výběr s požadovanou kvalifikací nikoho, nebo téměř nikoho. A kdo by čekal, že na úrovni komunální politiky je situace dramaticky lepší, prožije brzy pocit zklamání a beznaděje nejspíš podruhé.

Co je ale příčinou tak širokospektrální personální vyprázdněnosti? Jistě, po bitvě je každý generálem, ale tady zatím, obávám se, skutečná bitva ještě ani nezačala. Příhodnější mi tedy přijde rčení o tom, že štěstí přeje připraveným, protože my, myšleno jako západní společnost, do té dost komplikované současnosti vstupujeme tak nějak v nedbalkách. Podcenili jsme přípravu, zanedbali výchovu těch, kdo mají nejen dnes, ale především v budoucnu, sehrát úlohu respektovaných osobností a těšit se podpoře motivovaných lidí ochotných rozvíjet a dále zdokonalovat fungování celé společnosti, a ještě k tomu platit daně. Stejně jako ve firmách je personální politice věnované nemalé úsilí a poměrně výrazné prostředky, potřebuje i politika lidi s uvažováním významně překračujícím rámec jednoho volebního období …

Miroslav Rumler

Rizik neubývá, o to víc s nimi musíme bojovat …

Logistika je v mnohém věrným obrazem celé společnosti. Změníme-li své zákaznické chování a namísto do kamenných obchodů začneme na nákupy chodit do těch internetových, změní se i logistika takřka ze dne na den a posílí segment B2B, změníme-li své vnímání vlivu člověka na planetu Zemi, přezbrojí i logistika. A kdybyste hledali segment lidské činnosti, který mezi prvními začal transformaci datových toků do formátu jedniček a nul, zase vám z toho vyjde ta stará dobrá logistika. Ne nadarmo jsme na stránkách tohoto týdeníku v minulosti věnovali pozornost objevům, které sehrály významnou úlohu nejen v logistice, ale ve vývoji celé společnosti.

Na Bledu to dneska žije …

Něco ve smyslu „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, chtělo by se říct mnohým z těch, kdo sledovali tento týden vývoj kolem znovuobsazení vlastně neuvolněného postu českého ministra zahraničí. Na platformě logistického týdeníku se ale snad lépe hodí přirovnání k sázce na jistotu, protože jistota je přece jenom tím, co odjakživa dělá logistiku logistikou.

Losnu nebo Mažňáka?

„Ale třeba Bahňáka“. Pro kluky, kteří už oslavili padesátku (a snad nejen pro ty), jasný odkaz na Foglarovy Rychlé šípy a jejich dobrodružné výpravy do ikonických Stínadel, tajemné a neodolatelné části staré Prahy. Pro vás ostatní, kdo nejste odkojeni podpultovými rodokapsy, Hlasatelem a sešitovým vydáním Šípáků, třeba jen bonmot reagující na současné vládní, nebo chcete-li koaliční třenice. Prostě takové vágní vyjádření toho, že je skoro jedno, kdo ze souboje vyjde jako vítěz, protože pro NÁS je zásadní směr, tedy něco jako za co bojujeme a kam směřujeme. „Námi“ myslím logistické profesionály, kteří musí bezchybné výkony podávat navzdory politickému hašteření, vrtochům počasí, ale také tlaku ekologických aktivistů či nejrůznějších módních trendů.