Mlha jako naděje…

03.11.2022 | Pod lupou

Ilustrační foto

Každodenní ranní vstávání do tmy umocněné neproniknutelným mlžným oparem a zejména pak naše očekávání, že vše se v dobré obrátí a původní beznaděj vystřídá krásný podzimní den zalitý sluncem jako by ztělesňovalo jistou paralelu s realitou. S tou realitou, kterou v posledních týdnech a měsících všichni prožíváme. Letní panika firem i domácností ohrožených explozí cen energií postupným zaváděním dílčích vládních opatření, ale i díky historicky nejteplejšímu podzimu, pozvolna polevuje. Uklidňující účinek mají i zprávy o frontách lodí přepravujících zkapalněný plyn před branami evropských přístavů. Ve chvíli, kdy i světové burzy postupně naznačují pozvolný návrat do lepších časů, naše zjitřené smysly začíná dráždit finále české prezidentské volby. Ta dává tušit, že míé zklidnění našeho každodenního života bylo skutečně jen dočasné, protože veřejný prostor se pro nadcházející dva měsíce promění v kolbiště hned několika marketingových týmů. To bude velmi složité nejen pro samotné kandidáty, ale pro nás pro všechny. Užívejme si tedy doznívající babí léto a s ním spojené ranní mlhy chápejme jen jako jakousi předehru toho, co po jejím rozplynutí obvykle následuje: slunečný den plný naděje, optimismu a víry ve správnost vlastního úsudku.

Miroslav Rumler

Nesuďme den před večerem…

Přišlo jaro. Po tom meteorologickém, začínajícím s prvním březnovým dnem, o němž jsme se ve škole, pokud vím nikdy neučili, přišlo minulý pátek s jarní rovnodenností někdy kolem desáté hodiny dopolední i jaro astronomické. Je to chvíle, kdy je den stejně dlouhý jako noc, Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Jde o první jarní den v podobě, v níž byl odnepaměti pevnou součástí školních osnov, a to včetně libůstky jisté nestability okamžiku, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem. Tato nestabilita totiž stojí za skutečností, že datem příchodu astronomického jara nemusí být vždycky jedenadvacátý březen a například právě letos k nám jaro dorazilo už dvacátého.

Nic nového pod sluncem…

Cenu míru nejspíš zaoceánský vládce za své počínání na globální scéně nedostane, vyznamenání za sjednocení hašteřících se evropských zemí v úsilí za dosažení vlastní obranyschopnosti by si ale zasloužil. Politici, kteří dříve jen stěží hledali konsensus na přístupu k většině společenských a ekonomických témat, sedí dnes u jednoho stolu a společně hledají cestu, jak se co nejdříve vrátit k vlastní konkurenceschopné vojenské výrobě včetně vývoje a výzkumu, k moderním technikám výcviku a k optimálnímu nastavení synergií jednotlivých národních armád. To vše s cílem uhájit vlastními silami stávající pozice, nebo ještě lépe, společnou jednotou a deklarovanou silou odstrašit ostatní od pokusu tyto pozice napadnout. Jde o iniciativu, jež byla ne před několika lety, ale ještě před pár měsíci, z kategorie sci-fi.

Inspirace zkušeností: Co nového přineslo ESG FORUM…

Logistickou událostí tohoto týdne byl nepochybně pátý ročník konference s názvem ESG FORUM, která, jak naznačuje její název, byla věnována aktuálním trendům v oblasti hledání vhodného konceptu udržitelného podnikání (nejen) v logistice.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.