Mlha jako naděje…

03.11.2022 | Pod lupou

Ilustrační foto

Každodenní ranní vstávání do tmy umocněné neproniknutelným mlžným oparem a zejména pak naše očekávání, že vše se v dobré obrátí a původní beznaděj vystřídá krásný podzimní den zalitý sluncem jako by ztělesňovalo jistou paralelu s realitou. S tou realitou, kterou v posledních týdnech a měsících všichni prožíváme. Letní panika firem i domácností ohrožených explozí cen energií postupným zaváděním dílčích vládních opatření, ale i díky historicky nejteplejšímu podzimu, pozvolna polevuje. Uklidňující účinek mají i zprávy o frontách lodí přepravujících zkapalněný plyn před branami evropských přístavů. Ve chvíli, kdy i světové burzy postupně naznačují pozvolný návrat do lepších časů, naše zjitřené smysly začíná dráždit finále české prezidentské volby. Ta dává tušit, že míé zklidnění našeho každodenního života bylo skutečně jen dočasné, protože veřejný prostor se pro nadcházející dva měsíce promění v kolbiště hned několika marketingových týmů. To bude velmi složité nejen pro samotné kandidáty, ale pro nás pro všechny. Užívejme si tedy doznívající babí léto a s ním spojené ranní mlhy chápejme jen jako jakousi předehru toho, co po jejím rozplynutí obvykle následuje: slunečný den plný naděje, optimismu a víry ve správnost vlastního úsudku.

Miroslav Rumler

Na Bledu to dneska žije …

Něco ve smyslu „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, chtělo by se říct mnohým z těch, kdo sledovali tento týden vývoj kolem znovuobsazení vlastně neuvolněného postu českého ministra zahraničí. Na platformě logistického týdeníku se ale snad lépe hodí přirovnání k sázce na jistotu, protože jistota je přece jenom tím, co odjakživa dělá logistiku logistikou.

Losnu nebo Mažňáka?

„Ale třeba Bahňáka“. Pro kluky, kteří už oslavili padesátku (a snad nejen pro ty), jasný odkaz na Foglarovy Rychlé šípy a jejich dobrodružné výpravy do ikonických Stínadel, tajemné a neodolatelné části staré Prahy. Pro vás ostatní, kdo nejste odkojeni podpultovými rodokapsy, Hlasatelem a sešitovým vydáním Šípáků, třeba jen bonmot reagující na současné vládní, nebo chcete-li koaliční třenice. Prostě takové vágní vyjádření toho, že je skoro jedno, kdo ze souboje vyjde jako vítěz, protože pro NÁS je zásadní směr, tedy něco jako za co bojujeme a kam směřujeme. „Námi“ myslím logistické profesionály, kteří musí bezchybné výkony podávat navzdory politickému hašteření, vrtochům počasí, ale také tlaku ekologických aktivistů či nejrůznějších módních trendů.

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.