Nahoru a dolů …

07.12.2023 | Pod lupou

Dovolte mi sérii vzpomínek věnovaných technologiím minulosti, jež zásadně ovlivnily naši současnost, zakončit s pomocí sarkasmu vyjádřeného pomyslnou hádkou Googlu, Facebooku, Wikipedie, internetu a elektrické energie, ve které se její účastníci přou o to, kdo je pro lidstvo nejdůležitější.

Zatímco Google argumentuje svou schopností všechno najít, Facebook se chvástá že všechny zná, Wikipedie je přesvědčená, že všechno ví a internet kontruje, že nebýt jeho, nikdo z jeho oponentů tu není, nastává ten pravý čas, kdy se do diskuze vloží elektřina a praví: „Tak se všichni pěkně uklidníme, jo …?“. Říkáte si možná, proč právě tenhle otřepaný vtip? No protože si nedokážu představit lepší úvod pro představení vysokozdvižného vozíku, který jakoby vévodil všemu, o čem jsme si v posledních týdnech v této minisérii povídali.

Bez něj by totiž zboží označené čárovými kódy na paletách do kontejnerů určených pro přepravu napříč celým dodavatelským řetězcem při jeho komplexnosti prostě a jednoduše nikdo nenaložil a nevyložil. Prostě ne. Nebudu vás obtěžovat úvahami o tom, kdy byl tím, kdo s tímhle objevem přišel jako první, ani tím, která z renomovaných značek představuje v tomto duchu praotce zakladatele. Důležité je v daném kontextu především to, že první stroj schopný manipulovat se zbožím připraveným na podložce představující prababičku dnešní europalety, začal lidem pomáhat zvyšovat efektivitu jejich práce už ve dvacátých letech minulého století. Vůbec první vysokozdvižný vozík byl totiž patentován ve Spojených státech v roce 1920 a tak vlastně na pomyslné časové ose předeběhl jak čtyřcestnou paletu, tak i kontejner a čárové kódy.

Ilustrační foto: historický vozík

I pro vysokozdvižný vozík to byl právě tragický konflikt druhé světové války, který definitivně upevnil jeho globální úspěch a zvedl stavidla jeho širokého komerčního využití. Již v průběhu války spojenecké armády vizionářsky investovaly do četných logistických inovací. Vysokozdvižný vozík si v této fázi zajistil své pevné místo v jejich společné týlové strategii. No a to, že pak v rychlém sledu následavala standardizace přepravních palet, námořních kontejnerů a později i identifikace prostřednictvím čárových kódů, už by bylo jen opakováním dříve popsaného …

Miroslav Rumler

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.

Už je čas …

Jakkoli pohled na bezoblačnou oblohu i venkovní teploměr svědčí o něčem jiném, rok se neúprosně přehoupnul z léta do tzv. klimatologického podzimu. S tím se do našich diářů vrací i běžná pracovní rutina, která zanedlouho plíživě přejde do období předvánoční logistické špičky, jež z mnoha úhlů pohledu představuje vrcholné období celého oboru. Ještě před tím, než nás výlohy obchodů začnou více či méně taktně upozorňovat, že je nejvyšší čas začít řešit vánoční nákupy, čeká nás ještě vrchol letošní sezóny konferenční.

Draho koupit a levně prodat …?

Řekl bych, že letošní léto se co do sluneční aktivity povedlo víc než náramně. Počet dnů, kdy slunce svítí od brzkého rána do pozdních večerních hodin, je nadprůměrný. K tomu navíc aktuální předpovědi počítají s tím, že letní počasí ještě zdaleka není u konce. Touto optikou by se mohlo zdát, že plány EU na postupné navyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů, a zejména pak jejich aktualizace požadující růst podílu OZE na energetickém mixu ještě ambicióznější, mají takříkajíc zelenou.