Nahoru a dolů …

07.12.2023 | Pod lupou

Dovolte mi sérii vzpomínek věnovaných technologiím minulosti, jež zásadně ovlivnily naši současnost, zakončit s pomocí sarkasmu vyjádřeného pomyslnou hádkou Googlu, Facebooku, Wikipedie, internetu a elektrické energie, ve které se její účastníci přou o to, kdo je pro lidstvo nejdůležitější.

Zatímco Google argumentuje svou schopností všechno najít, Facebook se chvástá že všechny zná, Wikipedie je přesvědčená, že všechno ví a internet kontruje, že nebýt jeho, nikdo z jeho oponentů tu není, nastává ten pravý čas, kdy se do diskuze vloží elektřina a praví: „Tak se všichni pěkně uklidníme, jo …?“. Říkáte si možná, proč právě tenhle otřepaný vtip? No protože si nedokážu představit lepší úvod pro představení vysokozdvižného vozíku, který jakoby vévodil všemu, o čem jsme si v posledních týdnech v této minisérii povídali.

Bez něj by totiž zboží označené čárovými kódy na paletách do kontejnerů určených pro přepravu napříč celým dodavatelským řetězcem při jeho komplexnosti prostě a jednoduše nikdo nenaložil a nevyložil. Prostě ne. Nebudu vás obtěžovat úvahami o tom, kdy byl tím, kdo s tímhle objevem přišel jako první, ani tím, která z renomovaných značek představuje v tomto duchu praotce zakladatele. Důležité je v daném kontextu především to, že první stroj schopný manipulovat se zbožím připraveným na podložce představující prababičku dnešní europalety, začal lidem pomáhat zvyšovat efektivitu jejich práce už ve dvacátých letech minulého století. Vůbec první vysokozdvižný vozík byl totiž patentován ve Spojených státech v roce 1920 a tak vlastně na pomyslné časové ose předeběhl jak čtyřcestnou paletu, tak i kontejner a čárové kódy.

Ilustrační foto: historický vozík

I pro vysokozdvižný vozík to byl právě tragický konflikt druhé světové války, který definitivně upevnil jeho globální úspěch a zvedl stavidla jeho širokého komerčního využití. Již v průběhu války spojenecké armády vizionářsky investovaly do četných logistických inovací. Vysokozdvižný vozík si v této fázi zajistil své pevné místo v jejich společné týlové strategii. No a to, že pak v rychlém sledu následavala standardizace přepravních palet, námořních kontejnerů a později i identifikace prostřednictvím čárových kódů, už by bylo jen opakováním dříve popsaného …

Miroslav Rumler

Pouhé jedno procento …

Přehoupla se polovina ledna a na světlo světa se pomalu dostávají první oficiální výsledky hospodaření v roce uplynulém. Růst celé ekonomiky je nakonec podle všeho mírně nad očekáváním, deficit státního rozpočtu naopak o chlup pod původně predikovanou hladinou. Domácí poptávku ale nadále táhne víc spotřeba domácností než podniků, které jako by vyčkávaly, co přinesou letošní události domácí, evropské i ty globální.

Vykročit správným směrem …

Až příliš často je rok 2025, který před několika málo dny začal, označován za rok přelomový. Vyjadřuje to očekávání, jež do něj lidé vkládají v souvislosti s aktuálními geopolitickými a obchodními konflikty, společenskými a politickými krizemi, celkovou ekonomickou stagnací klíčových trhů, ale také s diskuzemi o nutnosti změn v nastavení cílů udržitelnosti. To je na jeden rok skutečně skoro dost.

Grande finale …

Logistika tradičně svižným tempem vjíždí, samozřejmě spolu s celou společností, takříkajíc do cílové rovinky předvánoční špičky. Ta byla i přes celou řadu rozpačitých prognóz letos opět v mnohém rekordní a zejména segmenty orientované na koncové zákazníky a logistiku poslední míle se měly skutečně co otáčet, aby poptávku po svých službách uspokojily. Navzdory mnohým problémům, které fungování dodavatelských řetězců z více či méně objektivních důvodů v poslední době provázejí, množství zboží v oběhu setrvale roste.