Slunce ve službách dobré věci …

24.08.2023 | Pod lupou

V posledních dnech se stále častěji ozývají hlasy, že toho horka je už nějak moc, že v srpnu většinou bývá chladněji a že by to chtělo už konečně nějaký ten mrak, ze kterého by pořádně zapršelo.

Nelze nevzpomenout, jak jsme v druhé polovině července žehrali na teploty naopak neobvykle nízké a na všudypřítomný déšť. Je to tak jak to je a my se můžeme jen domýšlet, jestli je na vině klimatická změna, nebo jestli tu máme prostě další poměrně normální léto, při kterém se počasí postupně střídá.

Říkám si, že pro klid duše by ale bylo fajn najít na tom aktuálním slunečném počasí něco speciálně pozitivního. Něco, k čemu by se hodil trochu jiný úhel pohledu.

Jedno nosné téma se přímo nabízí: pálení ovoce, nebo chcete-li výroba domácí kořalky. Myslím tu, pro kterou si ze svého ovoce od sklizně hýčkáte svůj vlastní kvas a ten pak ve správnou chvíli odvezete do legální pálenice a necháte si vypálit svou vlastní slivovici, meruňkovici, špendlíkovici a kdoví co ještě. Ten čas totiž pro mnohé druhy ovoce právě nastal.

A jak to souvisí s dnešní slunečnou oblohou? Souvislost je až nečekaně přímá. V důsledku raketového růstu cen energií totiž v posledních dvou letech velká část pálenic osadila své střechy fotovoltaickými panely, které přes den, kdy se možná právě ten váš kvas vaří v měděném kotli, dodávají potřebnou energii k jeho zahřátí. A co je na této zprávě pozitivního?

Třeba to, že tady jdou dotace konečně jednou na dobrou věc, nebo fakt, že právě díky vysoké míře sezónní soběstačnosti řada majitelů pálenic nijak dramaticky svou službu nezdražila. A k tomu jako bonus dlužno dodat, že mi teď ta kořalka přijde být i tak trochu sympaticky bio …

Mirek Rumler

Jen tak znát těch pár fíglů …

Těžko je dnes člověku psát o něčem jiném, než o perspektivách dalšího vývoje v rámci pavouka právě probíhajícího mistrovství světa v ledním hokeji. Výsledky, sestavy, posily, zranění, teploty v halách, sledování utkání vlastního týmu i těch druhých a hlavně nejrůznější odhady dalšího vývoje už tradičně ovlivnily významné části národa nejen většinu volného času, ale pohříchu zasahují i do práce firem všech velikostí. „Můžeme si zavolat, jen ne dnes odpoledne, to hrajeme“, zní v poslední době standardní odpověď.

Logistika ve světle polární záře …

Že to ale byla jízda, ten uplynulý týden! Napětí, které hned druhý den mistrovství světa přinesl napřed konec základního hracího času, následovaný vyčerpávající hrou v prodloužení zakončený úspěšnými nájezdy už v prvním utkání české reprezentace s obávanými Finy. Jako by šťastný konec téhle zápletky předznamenala výjimečná scenérie páteční polární záře. Ta se jen několik málo minut před koncem třetí třetiny rozlila nad celým Českem s nebývalou intenzitou. Pro ty šťastnější, kteří dokázali souběh těchto dvou výjimečných událostí úspěšně zvládnout, šlo o chvíle, na které budou ještě řadu let vzpomínat. Chtělo to ale dobrou logistiku.

Kdo nefandí, není Čech …

Je čtvrteční ráno a my za sebou máme tři významné svátky, jakými byly slavnosti 1. máje, výročí povstání Pražanů proti nacistické okupaci a vzpomínka na konec druhé světové války na starém kontinentě. Všechny provázela celá spousta oslav, které do ulic, parků a vůbec do veřejných prostor přivedly za zábavou tisíce lidí.