Slunce ve službách dobré věci …

24.08.2023 | Pod lupou

V posledních dnech se stále častěji ozývají hlasy, že toho horka je už nějak moc, že v srpnu většinou bývá chladněji a že by to chtělo už konečně nějaký ten mrak, ze kterého by pořádně zapršelo.

Nelze nevzpomenout, jak jsme v druhé polovině července žehrali na teploty naopak neobvykle nízké a na všudypřítomný déšť. Je to tak jak to je a my se můžeme jen domýšlet, jestli je na vině klimatická změna, nebo jestli tu máme prostě další poměrně normální léto, při kterém se počasí postupně střídá.

Říkám si, že pro klid duše by ale bylo fajn najít na tom aktuálním slunečném počasí něco speciálně pozitivního. Něco, k čemu by se hodil trochu jiný úhel pohledu.

Jedno nosné téma se přímo nabízí: pálení ovoce, nebo chcete-li výroba domácí kořalky. Myslím tu, pro kterou si ze svého ovoce od sklizně hýčkáte svůj vlastní kvas a ten pak ve správnou chvíli odvezete do legální pálenice a necháte si vypálit svou vlastní slivovici, meruňkovici, špendlíkovici a kdoví co ještě. Ten čas totiž pro mnohé druhy ovoce právě nastal.

A jak to souvisí s dnešní slunečnou oblohou? Souvislost je až nečekaně přímá. V důsledku raketového růstu cen energií totiž v posledních dvou letech velká část pálenic osadila své střechy fotovoltaickými panely, které přes den, kdy se možná právě ten váš kvas vaří v měděném kotli, dodávají potřebnou energii k jeho zahřátí. A co je na této zprávě pozitivního?

Třeba to, že tady jdou dotace konečně jednou na dobrou věc, nebo fakt, že právě díky vysoké míře sezónní soběstačnosti řada majitelů pálenic nijak dramaticky svou službu nezdražila. A k tomu jako bonus dlužno dodat, že mi teď ta kořalka přijde být i tak trochu sympaticky bio …

Mirek Rumler

Nesuďme den před večerem…

Přišlo jaro. Po tom meteorologickém, začínajícím s prvním březnovým dnem, o němž jsme se ve škole, pokud vím nikdy neučili, přišlo minulý pátek s jarní rovnodenností někdy kolem desáté hodiny dopolední i jaro astronomické. Je to chvíle, kdy je den stejně dlouhý jako noc, Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Jde o první jarní den v podobě, v níž byl odnepaměti pevnou součástí školních osnov, a to včetně libůstky jisté nestability okamžiku, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem. Tato nestabilita totiž stojí za skutečností, že datem příchodu astronomického jara nemusí být vždycky jedenadvacátý březen a například právě letos k nám jaro dorazilo už dvacátého.

Nic nového pod sluncem…

Cenu míru nejspíš zaoceánský vládce za své počínání na globální scéně nedostane, vyznamenání za sjednocení hašteřících se evropských zemí v úsilí za dosažení vlastní obranyschopnosti by si ale zasloužil. Politici, kteří dříve jen stěží hledali konsensus na přístupu k většině společenských a ekonomických témat, sedí dnes u jednoho stolu a společně hledají cestu, jak se co nejdříve vrátit k vlastní konkurenceschopné vojenské výrobě včetně vývoje a výzkumu, k moderním technikám výcviku a k optimálnímu nastavení synergií jednotlivých národních armád. To vše s cílem uhájit vlastními silami stávající pozice, nebo ještě lépe, společnou jednotou a deklarovanou silou odstrašit ostatní od pokusu tyto pozice napadnout. Jde o iniciativu, jež byla ne před několika lety, ale ještě před pár měsíci, z kategorie sci-fi.

Inspirace zkušeností: Co nového přineslo ESG FORUM…

Logistickou událostí tohoto týdne byl nepochybně pátý ročník konference s názvem ESG FORUM, která, jak naznačuje její název, byla věnována aktuálním trendům v oblasti hledání vhodného konceptu udržitelného podnikání (nejen) v logistice.

Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.