Slunce ve službách dobré věci …

24.08.2023 | Pod lupou

V posledních dnech se stále častěji ozývají hlasy, že toho horka je už nějak moc, že v srpnu většinou bývá chladněji a že by to chtělo už konečně nějaký ten mrak, ze kterého by pořádně zapršelo.

Nelze nevzpomenout, jak jsme v druhé polovině července žehrali na teploty naopak neobvykle nízké a na všudypřítomný déšť. Je to tak jak to je a my se můžeme jen domýšlet, jestli je na vině klimatická změna, nebo jestli tu máme prostě další poměrně normální léto, při kterém se počasí postupně střídá.

Říkám si, že pro klid duše by ale bylo fajn najít na tom aktuálním slunečném počasí něco speciálně pozitivního. Něco, k čemu by se hodil trochu jiný úhel pohledu.

Jedno nosné téma se přímo nabízí: pálení ovoce, nebo chcete-li výroba domácí kořalky. Myslím tu, pro kterou si ze svého ovoce od sklizně hýčkáte svůj vlastní kvas a ten pak ve správnou chvíli odvezete do legální pálenice a necháte si vypálit svou vlastní slivovici, meruňkovici, špendlíkovici a kdoví co ještě. Ten čas totiž pro mnohé druhy ovoce právě nastal.

A jak to souvisí s dnešní slunečnou oblohou? Souvislost je až nečekaně přímá. V důsledku raketového růstu cen energií totiž v posledních dvou letech velká část pálenic osadila své střechy fotovoltaickými panely, které přes den, kdy se možná právě ten váš kvas vaří v měděném kotli, dodávají potřebnou energii k jeho zahřátí. A co je na této zprávě pozitivního?

Třeba to, že tady jdou dotace konečně jednou na dobrou věc, nebo fakt, že právě díky vysoké míře sezónní soběstačnosti řada majitelů pálenic nijak dramaticky svou službu nezdražila. A k tomu jako bonus dlužno dodat, že mi teď ta kořalka přijde být i tak trochu sympaticky bio …

Mirek Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.