Světlo v tunelu

14.03.2024 | Pod lupou

Nestranný pozorovatel by snad mohl namítnout, že když jsme se na tomto místě problematice ESG věnovali před týdnem, není důvod se k tomuto tématu dnes znovu vracet. Mně to ale ve světle včerejšího ESG Fóra společnosti Reliant věnovaného strategii udržitelnosti v dopravních a skladových procesech nedá a pokusím se vám nabídnout pohled optikou zkušených logistických praktiků, kteří v této souvislosti včera jako speakeři a účastníci panelových diskuzí v pražském hotelu Panorama vystoupili.

Jako nečekané proražení štoly propojující kalnou lagunu zelené ideologie s proudem bystřiny logistické reality reflektující každodenní potřeby nejrůznějších zákazníků zapůsobila minulý týden zpráva o tom, že Evropský parlament přijal na návrh Komise usnesení, že elektromobil není automaticky klimaticky neutrální vůz. To ve zkratce znamená, že skutečné emise bude u všech vozidel bez ohledu na použitý pohon třeba shodně sledovat v průběhu celého jejich životního cyklu a ne pouze „u výfuku“. Tento fakt, jakkoli nezbytně nemění kurz vývoje světové ekonomiky hned o sto osmdesát stupňů, dává znovu naději těm, kdo věří v nutnost ponechat otevřených co možná nejvíc cest k udržitelnému podnikání a zodpovědně testovat, pro jaký účel jsou jednotlivé technologie vhodné a pro jaký by byly případně krokem nesprávným směrem.

Právě potřeba ponechat více času na přechod k alternativním palivům pro komerční flotily a zdrojům energie pro komerční nemovitosti dominovala jako nosné téma v průběhu celé konference. Nastolená témata nepřinesla překvapivě žádné viditelné rozpory mezi účastníky. Shoda naopak panovala na tom, že klíčovým faktorem dalšího vývoje je jednak ochota všech zainteresovaných stran právě do nových technologií nasměrovat nezbytné investice, ale především zajištění dostatečného množství obnovitelné energie. To znamená, že v nejbližší době bude nezbytné v první řadě vyřešit klíčové otázky spojené s podobou udržitelné energetiky budoucnosti, jež následně umožní zodpovědnou a hlavně perspektivní volbu technologií pro jednotlivé segmenty logistiky napříč celým dodavatelským řetězcem. A to skutečně dává naději, že by proud čiré vody každodenní praxe mohl vrátit život do tůně děním posledních let tak nějak odříznuté od zbytku světa …

Miroslav Rumler

Na Bledu to dneska žije …

Něco ve smyslu „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, chtělo by se říct mnohým z těch, kdo sledovali tento týden vývoj kolem znovuobsazení vlastně neuvolněného postu českého ministra zahraničí. Na platformě logistického týdeníku se ale snad lépe hodí přirovnání k sázce na jistotu, protože jistota je přece jenom tím, co odjakživa dělá logistiku logistikou.

Losnu nebo Mažňáka?

„Ale třeba Bahňáka“. Pro kluky, kteří už oslavili padesátku (a snad nejen pro ty), jasný odkaz na Foglarovy Rychlé šípy a jejich dobrodružné výpravy do ikonických Stínadel, tajemné a neodolatelné části staré Prahy. Pro vás ostatní, kdo nejste odkojeni podpultovými rodokapsy, Hlasatelem a sešitovým vydáním Šípáků, třeba jen bonmot reagující na současné vládní, nebo chcete-li koaliční třenice. Prostě takové vágní vyjádření toho, že je skoro jedno, kdo ze souboje vyjde jako vítěz, protože pro NÁS je zásadní směr, tedy něco jako za co bojujeme a kam směřujeme. „Námi“ myslím logistické profesionály, kteří musí bezchybné výkony podávat navzdory politickému hašteření, vrtochům počasí, ale také tlaku ekologických aktivistů či nejrůznějších módních trendů.

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.