Vítěz bere všechno…

12.03.2026 | Pod lupou

Alespoň to ve své poměrně melancholicky laděné písni z roku 1980 tvrdí dnes již neexistující legendární hudební skupina ABBA. Přestože její text je vlastně romantickou výčitkou za zmaření partnerského vztahu dvou lidí, já jsem si včera na sousloví The winner takes it all vzpomněl v úplně jiné souvislosti, totiž v rámci programu velké konference věnované tématům současného retailu. Speakeři v jednotlivých vystoupeních zmiňovali opakovaně význam individuální spotřeby na tvorbě a růstu našeho HDP. Nevyhnuli se porovnávání dynamiky vývoje obratu v segmentech tzv. kamenných obchodů i online, z něhož k mému příjemnému překvapení část hodnotící ochotu zákazníků k fyzickým nákupům v prodejnách nevyšla ani zdaleka naprázdno.

Podle řady výzkumů lidé stále více vnímají nákup velké množiny sortimentu jako příležitost k interakci s ostatními lidmi a možnost lépe posoudit požadovanou kvalitu nakupovaného zboží. I přes dnes již setrvalý růst segmentu e-commerce se tak zatím ani zdaleka nenaplňují očekávání mnohých analytiků z dob covidového boomu e-shopů, podle nichž měl tento segment být velkým vítězem dodavatelských řetězců a kamenné obchody uvrhnout do propadliště dějin. I přes velké změny, které ve společenské poptávce globální krize způsobila, nakonec na straně nabídky nebylo vítězů, kteří by brali všechno. Jen jsme otevřeli nové cesty, nové možnosti a nové příležitosti. Nečekaným vítězem tak byl nakonec zákazník.

To nabízí jistou analogii pro dnešní krizovou situaci na trhu s klíčovými energetickými komoditami. Ceny kolísají, zbožové toky se komplikují, nejistota roste. I přes silná a sebevědomá prohlášení těch, kteří mají na vývoj reálný vliv, je nepravděpodobné, že by na jeho konci stál jako vítěz, jenž bere všechno, některý z nich. Nemám ambici na tomto místě komentovat eskapády politické reprezentace národní, evropské ani té globální, jakkoli právě ty jsou v poslední době klíčovými game changery i ve zcela apolitických dodavatelských řetězcích. Mění totiž nastavení systémů, které umožňovaly dokonale optimalizovat toky zboží a služeb po celé planetě, minimalizovat ceny i dopady na životní prostředí. Těch systémů, jejichž destabilizace přinese vždycky spoustu negativních důsledků. Ale jak bylo řečeno už minule, dodavatelské řetězce si v takových situacích vždycky najdou nové cesty a nová nastavení, která profesionálové jednotlivých oborů postupně zase dovedou k dokonalosti.

Vítězem, který nakonec dozajista bude brát všechno, bude i tentokrát logistika a její zákazník, jemuž situace – podobně jako v případě online nakupování – nabídne ve výsledku širší paletu řešení. Bude to ale stát nejspíš spoustu starostí, času a peněz. O tom všem ale ještě bude řeč i na dvou klíčových diskuzních fórech v Česku i na Slovensku, totiž na rychle se blížících konferencích SpeedCHAIN Slovakia 21. 5. v Modre a SpeedCHAIN International 22. 9. v Kongresovém centru Praha. Jsem si jistý, že ani letos tam o nová témata nebude nouze…

Miroslav Rumler

Věř, ale čemu věříš měř…

Logistice moderní společnost často vyčítá její negativní vliv na životní prostředí, podíl na rostoucím provozu na souši, po vodě i ve vzduchu. Výzkumníci se už řadu let předhánějí v hledání nejvhodnějších metodik měření zejména uhlíkové stopy, které by právě dopravu a logistiku zařadily do pelotonu oborů, jež lidstvu momentálně škodí nejvíc. Za příkladné škůdce jsou – vedle dopravy v jejím nejširším pojetí – považovány zejména energetika a teplárenství, těžký průmysl, zemědělství, stavebnictví a dosud spíše přehlížený provoz extrémně energeticky náročných datových center.

Už tu není novej…

Populární britský velvyslanec Matt Field, jenž z britského velvyslanectví v Praze během uplynulých tří a půl let učinil tu nejviditelnější ambasádu ze všech, se rozhodl pojmout jednu ze svých posledních velkých recepcí v Česku přesně tak, jak ho v Praze všichni znají – s obrovskou dávkou humoru a nadhledu. Na oslavě narozenin krále Karla III. sypal z rukávu vtipy v češtině i angličtině, přičemž hned v úvodu pobavil hosty dotazem, jestli se v češtině zlepšil, a rýpnutím do samotného krále, který na vlastní večírky zásadně nechodí. "Už tu nejsem novej", prohlásil na začátek svého projevu k pečlivě vybraným hostům, kterých se na slavnosti sešlo hned několik stovek. Byli mezi nimi představitelé britských společností působících na českém trhu, významní čeští podnikatelé, novináři, politici, herci, ekonomové i akademici.

Agent jako (nové) téma…

I přes poměrně širokou nabídku nejrůznějších akcí, které jarní měsíce tradičně přinášejí, jako by nastala nouze o nová, aktuální témata, která by měla potenciál přerůst v trendy ovlivňující vývoj klíčových odvětví. Na vině je nejspíš jisté přešlapování evropské ekonomiky, které má hned několik základních příčin. Mezi těmi vnitřními je to zejména setrvalý pokles konkurenceschopnosti, který si působíme tak trochu sami naší vlastní úpornou snahou o transformaci evropské ekonomiky, ty vnější souvisejí především s nárůstem geopolitických překážek a rizik. To vše logicky snižuje apetit společností k rozvoji, investování do technologií s dlouhodobou návratností, ale i k vytváření nových pracovních příležitostí pro perspektivní mladé lidi.