Zatmění jako inspirace …

11.04.2024 | Pod lupou

Je to jen pár dnů, co bylo nad Severní Amerikou pozorovatelné úplné zatmění Slunce. Zatmění se opakují pravidelně, často ale na odlehlých místech. K úplnému zatmění Slunce dochází na Zemi sice přibližně každých osmnáct měsíců, ale protože většinu Země tvoří oceány, možnost tento jev sledovat a mít při tom pevnou půdu pod nohama je poměrně ojedinělá.

Za vyhledávanou atrakcí tak napříč celou planetou cestovaly miliony lidí, což významně přispělo k razantnímu zdražení nejen letenek, ale i většiny ubytovacích kapacit podél pevninského pásu od Mexika přes USA do Kanady, na němž bylo možné v průběhu několika hodin pouhým okem úplné zatmění Slunce sledovat.

Leckdo by teď asi očekával polemiku o tom, jaký smysl lidem, z nichž přinejmenším statisticky významné procento aktivně podporuje politiku systematického snižování emisí CO2, dává létat stovky a tisíce mil za kouskem tmy uprostřed jinak slunečného dne. Cílem ale jistě není rušit nebo dramaticky omezovat vše, co není klíčové pro samotnou podstatu žití, protože i přes úpřímnou snahu snížit dopady naší existence na klima planety Země nelze život proměnit v pouhý boj o neutrální přežití.

„Nehledě na to, kým jste nebo jak žijete, pohled na zatmění začíná strachem. Ten obraz vás šokuje. Strach se ale postupně mění v úžas a pak pocit vznešenosti,“ říká o zatmění jeho zkušený pozorovatel a autor knihy o něm Anthony Aveni. Navíc uvedl, že každé zatmění, jehož byl svědkem, v lidech vyvolávalo hluboký úžas a probouzelo pocit sounáležitosti. Někteří lidé se v důsledku sledování tohoto jevu rozpláčou a začnou objímat lidi kolem sebe. Nabízí se zde jistý druh paralely s celou řadou dalších, v mnohém neopakovatelných zážitků, které nás přes prožitý strach a úzkost dovedou postupně až k radosti z obyčejného a všedního. Může tak jít o příklady typu (úspěšného) padákového seskoku, ponoru k tajemnému vraku na dně moře, nebo pouhý zážitek z horské dráhy.

Otázkou pak zůstává, jestli lze i v logistice podobný efekt očekávat poté, co evropské dodavatelské řetězce překonají současné objektivní překážky v podobě drahých energií, důsledků probíhajících válek na Ukrajině a na Blízkém východě se všemi jejich konsekvencemi, nejistotu ohledně budoucnosti automobilového průmyslu a nové definice nízkoemisní energetiky … Bylo by krásné věřit, že podobně jako u zatmění Slunce, i v logistice a vlastně v dodavatelských řetězcích vůbec je před námi fáze plná radostného pláče a vzájemného objímání, úžasu a pocitu vznešenosti z návratu k něčemu, co aspoň trochu připomíná všednost života před těmito událostmi.

Přiznám se, že na takový vývoj bych si asi nevsadil. Ale kdo ví, v Česku bude možné sledovat úplné zatmění Slunce až za 111 let, tak času máme opravdu dost …

Miroslav Rumler

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.

Už je čas …

Jakkoli pohled na bezoblačnou oblohu i venkovní teploměr svědčí o něčem jiném, rok se neúprosně přehoupnul z léta do tzv. klimatologického podzimu. S tím se do našich diářů vrací i běžná pracovní rutina, která zanedlouho plíživě přejde do období předvánoční logistické špičky, jež z mnoha úhlů pohledu představuje vrcholné období celého oboru. Ještě před tím, než nás výlohy obchodů začnou více či méně taktně upozorňovat, že je nejvyšší čas začít řešit vánoční nákupy, čeká nás ještě vrchol letošní sezóny konferenční.

Draho koupit a levně prodat …?

Řekl bych, že letošní léto se co do sluneční aktivity povedlo víc než náramně. Počet dnů, kdy slunce svítí od brzkého rána do pozdních večerních hodin, je nadprůměrný. K tomu navíc aktuální předpovědi počítají s tím, že letní počasí ještě zdaleka není u konce. Touto optikou by se mohlo zdát, že plány EU na postupné navyšování podílu energie z obnovitelných zdrojů, a zejména pak jejich aktualizace požadující růst podílu OZE na energetickém mixu ještě ambicióznější, mají takříkajíc zelenou.