Změna jako … Výzva!

07.03.2024 | Pod lupou

Ať chceme nebo ne, letošní rok bude u nás i v celé evropské ekonomice něčím jako prvním kolem v ringu pečlivě obehnaném provazy tvořenými prozatím sice mladými, už však dost odolnými vlákny metodiky ESG. Nejde tak o paralelu s generacemi prověřenými a letitým užíváním silně prověšenými lany konopnými. Jsou to - jazykem moderní doby - spíše digitální dvojčata provazů složených z ocelového lana, jehož měkké pogumování a pestré obšití může v neznalých vzbudit pozitivní emoce. Takto konstruované provazy ale snesou maximální napnutí a o prověšení ani při největším zatížení nemůže být řeč. Dělají z ringu exaktně vymezené kolbiště, v němž můžete buď vyhrát, nebo prohrát. Uhnout už není kam.

Samozřejmě, že všichni chceme být těmi, kdo v takto nastavených podmínkách obstojí a vyhrají. Každý z nás si chce svou dosavadní pozici na trhu udržet a mnozí navíc věří, že si ji v nových podmínkách ještě o kousek vylepší. Všichni ovšem tušíme, že štěstí přeje připraveným. Co přesně ale obnáší to být připraven? Jak reálně – při respektování běžných finančních, personálních a technologických limitů – je učinit dopravní a skladové procesy udržitelnými? Jak zajistit, aby kroky, které podnikneme, nebyly jen drahým plácnutím do vody, jež naši zákazníci, naše banky a naši zaměstnaci nakonec ani neocení …?

Jak otázek spojených s ostrým vstupem do reality ESG nefinančního reportingu přibývá, roste potřeba odborné diskuze nejen samotných logistických profesionálů, ale i jejich dodavatelů, zákazníků, obchodních, finančních a technologických partnerů a celé řady dalších zainteresovaných stran. Příležitost k široké diskuzi nad tématy spojenými s ESG v logistice jako první a dost možná největší v letošním roce nabízí březnová konference na platformě ESG Fóra společnosti Reliant s podtitulem Za svět udržitelnější: Podnikání na rozcestí https://www.reliant.eu/technologicka/. Ta všem účastníkům nabídne ve dvou tematických blocích celou řadu odborných přednášek předních odborníků na jednotlivá témata a dvě rozsáhlé panelové diskuze. Dopolední blok akcentuje problematiku alternativních paliv a pohonů pro nízkoemisní komerční flotily a druhý, odpolední blok, principy výstavby, provozu a revitalizace průmyslových a logistických nemovitostí včetně konceptů energetického managementu. V rámci konference vystoupí špičkoví odborníci z prostředí infrasatruktury tradičních i alternativních paliv, dodavatelé pokročilých technologií, zástupci dopravních a logistických společnotí, developerů i finančního sektoru. V roli keynote speakera letošního jarního ESG Fóra vystoupí Jan Brázda, partner a Sustainability Leader společnosti PwC Česká republika.

Nových informací, zajímavých zkušeností i aktuálních témat k odborné diskuzi bude rozhodně bezpočet. Tak přijďte, ať jste u toho …!

Miroslav Rumler

Na Bledu to dneska žije …

Něco ve smyslu „Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil“, chtělo by se říct mnohým z těch, kdo sledovali tento týden vývoj kolem znovuobsazení vlastně neuvolněného postu českého ministra zahraničí. Na platformě logistického týdeníku se ale snad lépe hodí přirovnání k sázce na jistotu, protože jistota je přece jenom tím, co odjakživa dělá logistiku logistikou.

Losnu nebo Mažňáka?

„Ale třeba Bahňáka“. Pro kluky, kteří už oslavili padesátku (a snad nejen pro ty), jasný odkaz na Foglarovy Rychlé šípy a jejich dobrodružné výpravy do ikonických Stínadel, tajemné a neodolatelné části staré Prahy. Pro vás ostatní, kdo nejste odkojeni podpultovými rodokapsy, Hlasatelem a sešitovým vydáním Šípáků, třeba jen bonmot reagující na současné vládní, nebo chcete-li koaliční třenice. Prostě takové vágní vyjádření toho, že je skoro jedno, kdo ze souboje vyjde jako vítěz, protože pro NÁS je zásadní směr, tedy něco jako za co bojujeme a kam směřujeme. „Námi“ myslím logistické profesionály, kteří musí bezchybné výkony podávat navzdory politickému hašteření, vrtochům počasí, ale také tlaku ekologických aktivistů či nejrůznějších módních trendů.

Když není kde brát …

Celý včerejší den přinášel stále další a další analýzy první debaty dvou současných kandidátů na post amerického prezidenta a potažmo současně nejvlivnějšího člověka planety z pera odborníků místních i přespolních. Výraz „současných“ přitom reflektuje známou skutečnost, že nejde o první předvolební debatu v tomto volebním období, ale o první mezi paní vice prezidentkou Harrisovou a panem exprezidentem Trumpem. Výsledek debaty je ale, jak se v posledních letech stalo tradicí, podle většiny komentátorů takový nijaký. Jako by odrážel pocity voličů, kteří si nejsou jisti, jestli volbou jednoho z kandidátů podpoří ve skutečnosti toho lepšího, nebo jestli tím jen podpoří tu lepší ze dvou špatných variant. Kdo si vzpomene na kterékoliv z voleb posledních let u nás, uvědomí si, v jak podobné situaci jsme i my tady u nás doma, ale i v celé Evropě.