Zpátky ke kořenům …

19.01.2023 | Pod lupou

Poslední dny přinesly živou diskuzi o tom, jak vlastně vnímáme armádu, vojáky a jejich úlohu v naší společnosti. Ti ve věku středním a zejména vyšším středním mají armádu povětšinou spojenou s povinnou vojenskou službou, s útěky přes kasárenský plot, smaženým sýrem v nádržní restauraci a pomíjivými milostnými vztahy daleko od domova. Mladší ji pak mají tendenci vidět asi spíš na pozadí mezinárodních misí našich vojáků po boku jejich zahraničních kolegů.

Co však armádu let dávno minulých a těch dnešních spojuje je skutečnost, že to byla právě ona, kdo dal vzniknout disciplíně zvané logistika. I právě probíhající boje na východě Ukrajiny jasně ukazují, jak důležité je, aby nejen munice a vojenská výzbroj, ale zejména potraviny, zdravotnický materiál nebo třeba zimní výstroj dorazily v pravý čas na správné místo. Ani dříve, ani později. Zákonitosti, které v mírové společnosti dělají život komfortní a podporují poptávku, jsou ve vypjaté situaci život nejen umožňující, ale mnohdy i zachraňující.

Smyslem této glosy není dávat doporučení ani ke glorifikaci armády, ani k jejímu odsuzování. Smyslem je jen připomenout široké logistické veřejnosti, že to bylo právě vojenské prostředí, které dalo vzniknout našemu oboru, definovalo celou řadu standardů, jež dodnes používáme, a to daleko za hranicemi kasárenských dvorů …

Miroslav Rumler

Bedna z plechu …

Chceme-li se po představení čárových kódů a dřevěné přepravní palety v roli klíčových technologických milníků ve vývoji logistiky dvacátého století s přesahem do dnešních dnů zaměřit na další podobně významné objevy, nelze jedním dechem nepředstavit i standardizovaný námořní kontejner.

Dřevěná klasika na devíti špalcích

Minule jsme v rámci jakési minisérie věnované klíčovým výdobytkům logistiky dvacátého století představili historii technologie čárových kódů. Netřeba zdůrazňovat, jak těžké je vybrat právě ty objevy, které nejenže dramaticky ovlivnily schopnost logistiky reagovat na rostoucí nároky a potřeby rychle se rozvíjející společnosti, ale současně takové, jež bez větších změn přežily až dodnes. Mezi těmi, které v tomto výčtu rozhodně chybět nesmí, jsou i přepravní palety.

Čáry v písku jako pevný základ

Všechno souvisí se vším, a tak i úvaha o tom, co přinesl tento týden do jisté míry souvisí s událostmi týdne uplynulého. Tomu ve vazbě na nedávnou technologickou konferenci GS1 dominovala velmi zdařilá oslava v Uhelném mlýně v Libčicích nad Vltavou, tedy jakási afterparty u příležitosti čtyřicátého výročí oficiální přítomnosti standardů GS1, resp. čárového kódu na trhu v České republice a současně třicátého výročí působení na Slovensku.